Меморіал пам'яті жертвам Голокосту

Реалізація проекту зведення Меморіального комплексу

Чому це важливо? Здається, відповідь знаходиться на поверхні. Щоб подібне ніколи не повторилося. Але якщо поглянути ширше на світову історію, то Голокост – це один з найжахливіших прикладів геноциду з катастрофічними за масштабами наслідками.

Понад 30 років єврейська громада Дніпра збирала імена та створювала списки загиблих за часів нацистської окупації євреїв для того, щоб одного дня увіковічити пам’ять цих невинно вбитих людей.


У місті до 1941 р. проживало від 90 до 100 тисяч єврейського населення. Протягом нацистської окупації 1941-1943 рр. було знищено від 17 до 21 тис. євреїв міста. Станом на 7 травня 1943 р. за документами німецької адміністрації у Дніпропетровську не залишилося жодного єврея.


За масштабом масових вбивств вищезгадані акції співставні з розстрілами євреїв у Бабиному Ярі, де 29-30 вересня 1941 р. було вбито понад 33 тис. осіб. Зокрема, якщо враховувати пропорційне співвідношення загальної чисельності населення Дніпра у порівнянні з Києвом, можна вважати Червоноповстанську (Довгу) балку Дніпровським «Бабиним Яром» в сучасному парку імені Гагаріна.


Зведення на цьому місцімеморіального комплексу має на меті донести до сучасних містян, громадян України та іноземних відвідувачів як одна з найкривавіших катастроф європейської історії, - Голокост, торкнулася нашого міста.


Автор проекту Олекандр Сорін розділив комплекс на два рівні по вертикалі – відповідно верхній і нижній майданчики. Такий поділ обумовлений самим рельєфом місцевості. Верхня частина, майданчик пам’яті, піднятий над нижнім рівнем комплексу.

Він опоясаний невисокою стіною з надписами на п’ятьох мовах «ПАМ’ЯТАЄМО…» (українською, івритом, англійською, на їдиш та російською) і нішами для свічок пам’яті.

На цьому майданчику із заглиблення ніби виростають два промені сходів, різних за розмірами. У перспективі вони звужуються і раптово обриваються. Це символічні сходинки в небо, якими піднімались літні люди, дорослі і діти – дорога у вічність.

Між цими сходами розміщені Зірки Давида, зрешечені кулями.


Верхній майданчик опоясаний стрічкою, що символізує пояс тфіліна, який є священним атрибутом єврейської віри.

На нижньому майданчику, розташованому на місці розстрілів, півколом стоять пілони пам’яті. До них ведуть сходи з двох боків. «Пілони» в перекладі з грецької мови – ворота, вхід. Це символічний вхід на територію пам’яті.


На кожному пілоні є заглиблення з іменами розстріляних невинних жертв. Всього їх 11 тисяч. На сьогодні вдалося з’ясувати близько 4 200, але пошукова робота триває. І навіть якщо не будуть установлені всі імена, ці порожнини показують масштаби трагедії, яка тут відбулася, та демонструють, що скоєний злочин – це не просто суха статистика, безлика цифра, а тисячі людських доль, які раптово обірвалися.


Пілони пам’яті розміщені на гравійній доріжці, що контрастує із зеленим газоном майданчика. Для того, щоб прочитати імена, потрібно підійти ближче і ступити на гравій. Ця поверхня, яка на відміну від твердого покриття розсипається і вислизає з-під ніг, через фізичні відчуття створює відповідний емоційний стан, усвідомлення хиткості земного буття, вразливості та крихкості людського створіння.


Меморіал емоційно і символічно відтворює атмосферу страшних подій, які там відбулись. Він має стати художнім символом та наочним нагадуванням про те, до втрати скількох життів призводить тоталітарна ідеологія, ксенофобія і міжетнічна ненависть.


Місця, де масово проливалась кров невинних людей, повинні бути священними для живих, адже пам’ять – це один із запобіжників насилля.

Єврейська громада Дніпра оголошує збір коштів на будівництво меморіального комплексу.

Просимо долучитися усіх небайдужих людей та організації своїми благодійними внесками, щоб зробити можливим зведення Меморіалу у 2022 році.

Пожертвовать на реализацию Меморіала пам'яті жертвам Голокосту

Если Вы желаете сделать пожертвование
по реквизитам расчетного счета
нажмите ссылку "открыть"
Поделиться возможностью сделать пожертвование